tel. 013 463 23 98   mobil:  784 131 788       e-mail: parafia@nspj-sanok.pl

 

 

1870518

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

Galeria

W dniach 17-22 maja w Sanoku odbył się już III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie PRO ARTIS. Pomysł powstania Festiwalu zrodził się z potrzeby ożywienia kultury muzycznej miasta Sanoka, szczególnie w zakresie muzyki organowej i kameralnej, która na terenie województwa podkarpackiego nadal jest jeszcze mało popularna. Poprzednie edycje Festiwalu, mimo licznych ograniczeń związanych z epidemią Covid-19, odniosły ogromny sukces. Na drugą edycję naszego Festiwalu przybyli światowej rangi, wybitni polscy i zagraniczni artyści, muzycy i pedagodzy. Wśród nich znaleźli się: Paweł Kopiec, Łukasz Kot, Dalia Jatautaité, Stanislav Šurin, Krzysztof Lukas, Renata Marzec, Radosław Marzec, Ryszard Żołędziewski i Piotr Rojek.

Organizatorów cieszy fakt, że na koncertach zgromadziła się liczna publiczność, która gromkimi brawami oklaskiwała artystów.

Koncerty organowe odbywały się w kościołach, min. w naszym parafialnym kościele pw. NSPJ.  Artyści chcieli ukazać, że organy to nie tylko muzyka religijna, ale  mogą one  zabrzmieć w innej konfiguracji, czyli organy w połączeniu z klarnetem, wiolonczelą czy saksofonem. Poprzez te ciekawe połączenia łatwiej dostrzegamy różnorodność muzyki.

Organizatorzy podkreślają, że chcą zainteresować innych tym niepowtarzalnym instrumentem. Głównym centrum koncertów pozostają organy, zaś pozostała przestrzeń muzyczna ma za zadanie pokazać bogactwo literatury tego typu muzyki, która – jak ufamy - przyciągnie nie tylko miłośników dzięków organów, ale także innych słuchaczy.